Açma Nasıl Yapılır

Güncelleme Tarihi: Mayıs 31, 2020
acma-nasil-yapilir

Açma denince çoğumuzun aklına çocukluğu gelmektedir. Geçmişte kantinlerde alınan açmalar, o dönemlerdeki anılar… Bir çoğumuzun daha ilk okul sıralarında başlamaktadır açma sevgisi. Çoğunlukla okul kantininden alınan açmalar zaman zaman annelerimiz tarafından da yapılmaktaydı. Sizlere anlatacağımız bu tarif sonunda parmaklarınızı yememek için gerçekten zorlanacaksınız. Evde yaşayan diğer bireyleri ve gelecek misafirleri bu tarif ile adeta mest edecekseniz.Peki bu şekilde güzel bir açma nasıl yapılır?

İçindekiler:

 • 1 su bardağı dolusu süt
 • 1 su bardağı dolusu su
 • 1 paket kuru yahut yaş maya
 • 4 yemek kaşığı dolusu toz şeker
 • 5 su bardağı un
 • 2 tane yumurta
 • 1 su bardağı sıvı yağ

Hazırlanışı:

 1. Boş bir tencereye 1 su bardağı dolusu sütü katıp, ocağı açıp sütü ısıtın.
 2. Hafif ılımaya başlayan sütü içerisine mayayı ilave edin. Mayanın ilave edileceği adımda sütün ılık olmasına özellikle dikkat edin.
 3. Ayrı bir kap içerisine 1 adet yumurta, 1 su bardağı sıvı yağ, şeker ve tuzu ilave edin. Bu kabın içerisindekileri iyice yoğurun.
 4. Yoğurulmuş karışımın içerisine ağır ağır bir şekilde unu ekleyin. Eklenecek olun unun kıvamını göz kararı da belirleyebiliriz.Hamurun kıvamı ne çok yumuşak ne de çok sert olacak şekilde bir kıvam en güzeli olacaktır. Bu adımda hamuru uzun süre yoğurmayı unutmayın!
 5. Uzun süre yoğurmanın ardından hamuru bir süre bekletin(Takriben 1-2 saat). Bir süre bekletilen hamuru daha sonra tekrar yoğurmaya başlayın ki hamurun kıvamı daha güzel olsun.
 6. Yoğurma işlemleri tamamlandıktan sonra hamura ellerinizle istediğiniz şekli verin.
 7. Bir fırın tepsinini iyice yağlayın. Şekil verdiğiniz hamurları fırın tepsisine çok da dip dibe olmayacak şekilde dikkatlice yerleştirin.
 8. 1 yumurtayı en başta kullanmıştık.Diğer yumurtayı bir kaba koyun ve güzelce çırpın. Çırpılmış bu yumurtayı şekil verdiğiniz açmaların üzerine sürün. İsteğinize göre üzerine çörek otu yahut susam eklemesi yapın.
 9. 180-200 derece arasında ısıtılmış fırına verin ve kızarana kadar pişirin.
 10. Artık servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…