Bayat Ekmek Nasıl Yumuşatılır

Güncelleme Tarihi: Mayıs 31, 2020

Bayatlamış ve sertleşmiş ürünleri çöpe atmadan önce ısı ve nem yardımıyla yumuşatmayı deneyin. Bu, ekmek sarılı halde saklandıysa ve tamamen sertleşmediyse daha etkili olacaktır ama tamamen sertleşmiş ekmeklerde de bir dereceye kadar etkilidir.

Ocakta ısıtmak

  1. Fırınınızı önceden ısıtın. Fırınınızı 150ºC’ye ayarlayın. Isı, etkisi birkaç saat sürse bile bayatlamış ekmeği yumuşatacaktır.
  2. Sadece kenarları sertleşmiş ise su ekleyin. Bayatlamış ekmekler bile çok fazla su içerir. Kurumuş gibi gözükür çünkü nişasta molekülleri birleşip suyu içlerinde hapsederler. Bu, ekmeğin iç kısmına su eklemeniz gerekmediği anlamına gelir. Ekmeğin kenarları sertleşmişse o bölgeye su uygulayın veya çok fazla sertleşmişse soğuk suyun altında tutun.
    • Ekmek fazla ısıdan dolayı kurursa veya havaya maruz kalırsa suyunun çoğunu kaybeder. Nemini geri kazanması için ekmeği bütün olarak ıslatın.
  1. Ekmeği folyoya sarın. Bu, buharın ekmeğin içinde hapsolmasını sağlar.
  2. Yumuşayana kadar ısıtın. Ekmeği nemlendirdiyseniz ıslaklığı geçene kadar bekleyin. Ekmeğin boyutuna ve su ekleyip eklememenize bağlı olarak bu süre 5-15 dakika arasında olacaktır.
  3. Folyoyu açın ve kenarlar çok yumuşak ise 5 dakika daha ısıtın.
    • Ekmek yumuşakken kenarlar ıslaksa folyoyu açın. 5 dakika daha veya kenarlar doğru kıvama gelene kadar ısıtın.
  4. Hızlı tüketin. Isı, nişasta moleküllerini eriterek suyun salınmasını sağlar fakat aynı zamanda ekmek kuruduğunda bayatlama süresini hızlandırır. Ekmek en fazla birkaç saat yumuşak kalacak ve daha sonra tekrar sertleşecektir.

Kaynak: 1 (Erişim: )