Beşamel Sos Nasıl Yapılır?(g2)

Güncelleme Tarihi: Haziran 7, 2020

Beşamel Sos Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Her şey

Beşamel Sos Nasıl Yapılır şeklinde bir arayış içerisine girdiyseniz muhtemelen internet üzerinde birçok beşamel sos tarifi ile karşılaşacaksınız. Bunların birçoğu denenmiş tariflerdir. Her yiğidin yoğurt yiğişi farklı olduğundan ötürü de tarifler belli oranda farklılık gösterebilir. Fransız sosu olan beşamel sosun yapımında süt, un ve tereyağı kullanılır. Sos makarna, tavuk graten ve çoğu kremalı sos içerisinde beşamel sos barındırır. Siz de bu sosun hazırlanmasında hangi malzemelerin gerekli olduğunu öğrenmek ve adım adım sosu hazırlayıp akabinden sosun kullanım alanlarını öğrenmek için yazıyı okumanız ve uygulamanız yeterlidir.

Gerekli Malzemeler

 • Tuz (1 tatlı kaşığı)
 • Süt (3 subardağı, tercihen inek sütü)
 • Un (4,5 çorba kaşığı)
 • Muskat (1 tutam kadar, baharatçılardan temin edilebilir)
 • Tereyağı (2 yemek ya da çorba kaşığı)

Malzemelerin Doğru Ölçülerle Hazırlanışı

1) Malzemelerinizi ölçerek ilk adımı atın. Lezzetli ve uygun kıvamda bir beşamel sos hazırlamak için kullanacağınız tereyağı, un ve sütün doğru olanlarda olması oldukça önemlidir. 4,5 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 3 su bardağı süt kullanacağınızı unutmayın.

 • Sosun yoğunluğu: Sosun normalden daha yoğun bir kıvamda olmasını isteyen kişiler sütü 3 su bardağı değil de 2,5 su bardağı koymalıdır. Daha cıvık bir sos elde etmek isteyen kişilerse 3 su bardağı süt yerine 3,5 su bardağı süt kullanmalıdır.
 • Süt seçimi: Yağsız veya yarım yağlı süt kullanımı elde edilecek olan sosun daha kıvamı cıvık bir sos olmasına sebep olur.

2) Sütü uygun bir kap içerisinde ısıtın. Ocağı orta ateş konumuna ayarlayıp kabı ocağın üzerine koyup ısıtmaya başlayın. Sütü kaynatmamalı ama iyice ısıtmalısınız. Süt yeterli ısıya ulaştığında ocaktan alın ve kapağını kapatın.

 • Evinizde mikrodalga fırın varsa sütü hızlı ısıtmak için onu tercih edebilirsiniz. Mikrodalgayı düşük sıcaklığa ayarlayarak bile 1 dakika içinde süt ısıtılabilir. 1 dakika sonrasında yeterli ısıya gelmemişse tekrar 1 dakikalık ayarla ısıtın.
 • Süt ısıtılırken kaynatmamata özellikle dikkat edin. Kaynamış süt sosun lezzetini bozabilir.

Meyane Yapımı

1. Uygun bir tencere ya da tavada tereyağını eritin. Tereyağının esmerleşmeden tamamen erimesini sağlayın.

2. Erimiş tereyağının üstüne unu dökün. Başlangıçta ayarladığımız 4,5 çorba kaşığı unun hepsini koyun. Tahta bir kaşık aracılığıyla topaklayı önleyecek şekilde sürekli karıştırın.

3. Meyaneyi uygun kıvama gelinceye kadar pişirin. Bunun için ocağı orta ateş ayarına getirmeli ve sürekli karıştırmalısınız. Yaklaşık 5 dakika boyunca bu şekilde pişirmeniz yeterli olacaktır. Bu süreçten sonra meyane koyu bir renge doğru dönüşecektir. Meyane altın sarısı bir renge geldiğinde hazır olmuştur.

 • Meyanenin altın sarısı kıvamdan daha esmer bir hale gelmesini engelleyin. Esmerleşmiş olan meyane hazırlayacağınız beşamel sosun tat ve renginin değişmesine sebep olacaktır. ,
 • Gerekli durumda hızlı pişmeyi önlemek adına ateşin altını biraz kısabilirsiniz.

Beşamel Sosun Yapımının Tamamlanması

Sosu Tamamlamak

Bir çorba kaşığı süt ekle. Hemen karıştırarak meyaneyi ıslat. Sütün meyaneye iyice karıştığından emin ol. Karışım şimdi hafifçe nemli olmalı ama cıvık olmamalı.

Geri kalan sütü çırparak dök. Geri kalan sütü tencereye bir elinle dökerken diğer elinle de karışımı çırpmalısın. Sütün tamamı bitene kadar dökmeye ve çırpmaya devam et, sonra birkaç dakika daha çırp.

Beşamel sosunu muskatla tatlandır. Bu yoğun, kremsi beyaz sosu tuz ve karabiberle de lezzetlendirebilirsin. Buharda pişmiş sebzelerin ya da pilavın üstüne döküp anında servis edebilir ya da diğer yemekler için baz olarak kullanabilirsin.

Beşamel Sosu Kullanmak

Peynirli makarna yap. Beşamel sosu hazırladıktan sonra içine birkaç su bardağı çedar peyniri ekle ve eriyene kadar karıştır. Peyniri pişmiş makarnanın üstüne dök, sonra bir fırın kabına aktar. Üstünü rendelenmiş peynirle kapla, sonra üst kısmı esmerleşip kabarcıklanana kadar fırında pişir.

Patates graten yap. Beşamel sosu bir fırın kabındaki ince dilimlenmiş patateslerin ve doğranmış taze soğanın üstüne dök. Üstüne Parmesan peyniri rendele. Patatesler çıtır çıtır olana, sos ve peynir kabarmaya başlayana kadar fırında pişir.

Peynirli sufle yap. Beşamel sosa çırpılmış yumurta, peynir ve baharat ekle. Bunu bir sufle kabına dök ve üstü esmerleşip kabarana kadar fırında pişir.