Erik Kaç Günde Olgunlaşır?

Güncelleme Tarihi: Haziran 7, 2020

Erik, yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir ancak sert, olgunlaşmamış bir eriği ısırmak; sizi, büzüşen bir çift dudakla bırakabilir. Erikler olgunlaşırken, daha tatlı ve yumuşak hale gelirler ki bu da onların daha keyifli bir şekilde yenilmesini sağlar. Bir eriği yalnızca bir – iki günde sulu ve tatlı bir olgunluğa  ulaştırabilmek amacıyla onu nasıl muhafaza edebileceğinizi öğrenmek için adımları takip edin.

Eriği Hızlı Olgunlaştırma

1 Erikleri temiz, kağıttan bir poşedin içerisine yerleştirin. Herhangi bir kağıt torba iş görebilir ancak içerisinde erikler dışında başka hiçbir malzemenin bulunmaması gerekir. Erikler (ve diğer meyveler) olgunlaşırken, etrafa etilen gazı yayarlar. Onları ağzı kapatılmış bir kağıttan poşedin içerisine yerleştirmek, etilen gazının eriklerin etrafında kalmasını sağlayarak, olgunlaşma sürecini hızlandırır.

  • Çok daha hızlı bir metod, eriklerle birlikte poşedin içerisine olgun bir muz koymaktır. Muzdan yayılan ekstra etilen gazı, eriklerin olgunlaşma sürecini daha da hızlandıracaktır.
  • Erikleri plastik bir poşedin içerisine yerleştirmeyin. Gözenekleri olmayan bir poşet, içerisine temiz havanın girmesini engelleyerek, eriklerin hoş olmayan bir tada sahip olmalarına neden olur.
  • Tercihinize bağlı olarak, erikleri poşet yerine bir meyve kasesine de koyabilirsiniz. Yine olgunlaşacaklardır ancak bu, hızlıca gerçekleşmeyecektir.

2 Poşedi oda sıcaklığında tutun. Erikler en iyi 20-21 derecelik oda sıcaklığında olgunlaşacaklardır. Tamamen olgunlaşıncaya kadar onları bu sıcaklıkta bekletin.

  • Kağıttan poşedi, güneş alan bir pencerenin önüne koymayın. Bu, eriklerin aşırı ısınmasına neden olabilir. Çok sıcak olurlarsa, çürümeye başlayacaklardır.
  • Erikleri olgunlaşmaları için buzdolabında ya da soğukta bekletmek de, soğuk hasarı denilen durumun oluşmasına neden olur. Soğuk hasarına uğrayan erikler, hiçbir zaman sulu ve tatlı olmayacak, bunun yerine pütürlü, tatsız bir eriğe dönüşecektir.

3 Erikleri olgunlaşıp olgunlaşmadıklarnı görmek için test edin. Bir eriğin olgun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, üzerine parmağınızla hafifçe bastırmaktır. Hafif bir girinti oluşuyorsa, erik büyük olasılıkla olgunlaşmıştır. Dokunmanıza rağmen hala sertse, bir süre daha beklemelisiniz. Parmağınız, en ufak dokunuşta bile eriğin patlamasına neden oluyorsa, işlem fazla ileri gitmiş demektir. İşte olgunluğu test etmek için birkaç farklı yol:

  • Eriğin dokusunu inceleyin. Erikler olgunlaştıkça tozlu bir görünüm almaya başlarlar.
  • Eriğin ucuna dokunun. Erik hazırsa, bu bölge eriğin diğer taraflarından biraz daha yumuşak olacaktır.

4 Olgun eriklerin tadını çıkarın. Olgunlaştıkları gibi erikleri yiyebilir ya da pişirebilirsiniz. Olgunlaşma sürecini durdurmak ve onları biraz daha uzun süre korumak için, eriklerinizi buzdolabınızın sebzeliğinde muhafaza edin.

Kaynak: 1 (Erişim: )