Fırında Domates Nasıl Kurutulur

Güncelleme Tarihi: Kasım 11, 2019

Kurutulmuş domatesi kullanabileceğiniz birçok tarif vardır. Doğrudan kavanozdan çıkarıp yiyebileceğiniz gibi makarna soslarını, omletleri, salataları, hamburgerleri ve sandviçleri lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz. Kurutulmuş domatesi mutfak dışında kullanmanız da mümkündür. Örneğin ilk defa evine gittiğiniz bir arkadaşınız için harika bir hediye olacaktır. Yaygın inancın aksine, evde kurutulmuş domates yapmak mümkündür. Üstelik yapımı oldukça basittir. Markette satılan güneşte kurutulmuş aşırı kuru domateslerden farklı olarak, evde kurutulan domatesler çok tatlı ve yumuşacık olacaktır. Bu nedenle markette kavanozlarda satılan kurutulmuş domates tadını alamayabilirsiniz ama evde kuruttuklarınızın tadını daha çok beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Kurutmak için doğru domates tipini seçin. Evde kurutmak için en doğru domates, Roma tipi ve oval olarak adlandırılan domateslerdir. İkisinden birini kullanabilirsiniz. Bu domatesler, ısıya karşı dayanıklıdır ve doğru yöntemi kullandığınızda çok daha lezzetli olacaklardır. Doğru yöntem ise domatesleri yatay değil dikey olarak kesmektir. Domatesleri bu şekilde kesip doğramanız, domates suyunun damlamasını önler ve bu sayede kuruduğunda çok daha lezzetli olacaktır.

2. Kurutma makineniz yoksa fırınınızı kullanın. Sebze meyve kurutma makinelerini duymuş olabilirsiniz. Domateslerinizi bu makinelerde kurutabilirsiniz ancak evinizde kurutma makinesinin olmaması, domates kurutamayacağınız anlamına gelmez. Fırınınız iş görecektir. Fırınınızı kurutucuya dönüştürmek için tek yapmanız gereken, rafları üst üste dizip fırınınızı düşük ısılarda kullanmaktır.

3. Kuruttuktan sonra domatesleri zeytinyağında muhafaza edin. İster Roma tipi ister oval tip domates kullanıyor olun, domatesler oldukça suludur ve kurutulduktan sonra bile içlerinde oldukça fazla su kalacaktır. Dayanıklılığını artırmak ve son kullanma tarihini geciktirmek için domateslerinizi zeytinyağında saklayabilirsiniz. Zeytinyağı, raf ömrünü uzatmanın yanına sıra domateslerinizin tadına tat katacaktır.

4. Domateslerinizi kullanabileceğiniz tariflere göz atın. Kurutulmuş domatesi kullanmanın bilinen en yaygın yolu, salatalara tat katmak için kullanılmasıdır. Ancak domateslerinizi kullanabileceğiniz birçok farklı tarif vardır. Sandviç ve hamburgerlerde farklı tatları seviyorsanız kurutulmuş domates eklemeyi deneyebilirsiniz. Cips ve pizza soslarına da ayrı bir tat katacaktır. Makarna sosuna katıldığında parmesan peyniriyle inanılmaz uyum sağlayacaktır. Kavanozdaki tüm domatesler bittikten sonra artakalan zeytinyağını, patlamış mısır ve kızartmaları lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 kg oval ya da Roma tipi domates
  • Koşer tuz veya kristal kaya tuzu
  • 1 bardak zeytinyağı

Kullanılacak Aletler

  • 2-3 adet tel kurutma ızgarası
  • Alüminyum folyo
  • İki adet yarım litrelik kavanoz
  • Şef bıçağı
  • Geniş bir kap
  • Fırın tepsisi

Yapılışı

1. Domatesleri hazır hale getirin. Domatesleri soğuk suda yıkayıp iyice kurutun.

2. Domatesleri kesin. Domatesleri yukarıdan aşağı doğru kesip yarıya bölün.

3. Özünü çıkarın. Yarıya kesilmiş domateslerin özünü, ortalarına bıçakla V şekli çizip çıkarın.

4. Posasını çıkarın. Domatesin sulu kısmını ve çekirdeklerini bir kaşık yardımıyla olabildiğince çıkarın.

5. Tuzlayın. Domatesleri geniş bir kaba alın ve tuzlayın. Tuz eşit olarak dağılana kadar iyice karıştırın.

6. Kendi kurutucunuzu yapın. En alttaki hariç fırının bütün raflarını çıkarın. Fırını 90-95 dereceye ya da en düşük dereceye ayarlayın. Alüminyum folyodan golf topu büyüklüğünde 12 tane top yapın.

7. Domatesleri dizin. Domatesleri kurutma ızgarasına birbirine değmeyecek şekilde dizin. Izgaraları, fırın tepsilerinin üzerine koyun. Hazırlamış olduğunuz alüminyum folyo toplarını ızgaraların köşelerine yerleştirin.

8. Kurutma işlemini başlatın. Tepsinin üzerine yerleştirilmiş ızgaralarınızı fırına koyun. Domateslerinizi, kenarları kuruyana kadar, yani 4-6 saat kadar fırında tutun.

9. Domatesleriniz hazır. Domatesleri oda sıcaklığına gelene kadar soğutun. Yarım litrelik cam kavanozlara aktardıktan sonra zeytinyağını dökün. Ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında iki aya kadar güvenle saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.