İncir Nasıl Yenir

Güncelleme Tarihi: Kasım 11, 2019

İncir, lezzetli bir tada ve kokuya sahiptir. Çoğunlukla kurutulmuş halleri tüketilir ancak taze incir de yemesi oldukça kolay olan bir meyvedir. İncir genel olarak yalnız başına tüketilir ancak birçok farklı tat ve yiyeceğe eşlik edebilir. İncir yemek için en iyi yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Taze İncir Nasıl Yenir

1. Bütün olarak tüketin. İncir, lezzetli bir tada sahiptir ve taze olarak kendi başına tüketilebilir.

 • İncirin kabuğu yenilebilirdir. Dolayısıyla, yemeden önce kabuklarını soymak zorunda değilsiniz. Sadece sapını koparın ve kabuğu da dahil tüm meyveyi yiyin.
 • Kabuğun dokusundan hoşlanmıyorsanız, inciri yemeden önce kabuğunu soyabilirsiniz. Sapını kopardıktan sonra, parmaklarınızı kullanarak, sap kısmından başlayacak şekilde incirin kabuğunu çıkarabilirsiniz.
 • Kabuğu çıkarmadan iç kısmın tadına bakmak istiyorsanız, inciri yarıya bölün. Bunun için bir elinizle nazikçe inciri tutun ve uzunlamasına yarıya bölmek için keskin bir bıçak kullanın. Bu, lezzetli iç kısmı görünür kılarak, tadının ağzınıza aldığınız gibi ortaya çıkmasını sağlar.

2. İncirleri, baharatlı peynir ürünleriyle servis edin. Taze incirler yaygın olarak, çiğ hallerinde bir parça peynir ile birlikte veya üzerlerine krem peynir sürülerek servis edilmektedir. Krem peynir, keskin olmaktan ziyade tatlı – baharatlı olmalıdır.

 • İncirleri yarıya bölün ve bir parça krem peyniri her bir yarımın üzerine sürün. Bunun için sade veya baharatlı krem peynir kullanabilir, atıştırmalık ya da garnitür olarak servis edebilirsiniz.
 • İncirin içerisinde bir parça rokfor (Roquefort) peyniri eritin. Sapları çıkarın ve bir bıçak yardımıyla incirin üst kısmına küçük bir “x” şekli yapın. Bir parça rokfor peynirini kesiğin içerisine doldurun ve 200 derecelik fırında 10 dakika pişirin.
 • Mascarpone ve taze krema gibi zengin süt ürünleri de incirin aroması ile uyum göstermektedir.

3. İncirleri haşlayın. İncir, tencerede veya bir yavaş pişiricide (Arzum aşçıbaşı gibi zaman ayarlaması yapılabilen ürünler) haşlanabilir. Bunun için her 8 incire 2 su bardağı kadar su (500mL) kullanın.

 • Bu işlem için tarçın, karanfil ya da anason gibi baharatlar eklenerek ısıtılmış şarap kullanabilirsiniz. Ayrıca meyve suyu veya balzamik sirke gibi aromalı sirkeleri de tercih edebilirsiniz.
 • İncirleri tencerede 10 – 15 dakika kadar haşlayın.
 • İncirleri yavaş pişiricinin düşük ayarında yaklaşık 23 saat kadar pişirin.
 • Haşlanmış incirler, genellikle yoğurt, zengin süt ürünleri veya dondurulmuş tatlılarla servis edilir.

4. Reçel olarak tüketin. Yarım kilo inciri (500gr) bir tencerede 1 su bardağı (250mL) şeker ile karıştırın. Düşük ısıda 30 dakika pişirin.

5. Unlu mamuller için kullanın. İncir; ekmeklerde, keklerde, muffinlerde ve diğer unlu mamullerde kullanılabilir.

 • Diğer meyvelerle karıştırın. Örneğin, doğranmış incirleri şeftalili, frambuazlı, limonlu veya portakallı tartlarınıza ve tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.
 • İncirleri ilgi odağı yapın. Unlu mamullerinizi, inciri diğer meyvelerle karıştırarak kullanmak yerine tamamen incir kullanarak da hazırlayabilirsiniz. İncirli tart hazırlayabilir ya da doğranmış incirleri keklerinize ekleyebilirsiniz.
 • Garnitür olarak kullanın. Yarım veya çeyrek olarak kesilmiş incirler, kek veya benzeri tatlıları daha cazip hale getirebilir. Özellikle üzeri krem peynir ve benzeri kullanılarak kaplanmış olan keklere ve fındık, badem gibi kuruyemişlerle tatlandırılmış keklere çok yakışmaktadır.

Kuru İncir Nasıl Yenir

1. Olduğu haliyle keyfini çıkarın. İncir, kuru üzüm veya diğer kuru meyveler gibi sade olarak yenilebilir. Bu, inciri atıştırmalık olarak tüketmek için en basit yoldur.

2. İncirleri yaş hale getirin. Tarifleriniz için incir kullanırken, onlara sulu ve etli hallerini geri kazandırmak akıllıca olabilir. Böylece daha dolgun hale gelebilirler.

 • Kuru incirleri su veya meyve suyunun içerisinde 1 gece boyunca bekletebilirsiniz.
 • İncirlere sulu hallerini geri kazandırmanın daha iyi bir yolu, onları birkaç dakika suda veya meyve suyunda ısıtmaktır.
 • Her iki metodu da kullanırken, incirlerin üstünü kaplayacak kadar sıvı kullanın.

3. Hamur işlerinde kullanın. Hem kuru hem de yaş hale getirilmiş incirler, hamur işleri tarifleri için kullanılabilir.

 • Tartlar yerine ekmekler, kekler ve muffinlere yönelin. Fırına koymadan önce kuru incirleri, unlu mamul karışımına ekleyin.
 • Diğer kurutulmuş meyveler yerine kuru incir kullanın. Yulaflı üzümlü kurabiye yerine yulaflı incirli kurabiye hazırlayın. Muffin karışımına kuru vişne eklemek yerine kuru incir ekleyin.

4. Yulafınıza ekleyin. Kuru incirlerin tadını çıkarmanın bir başka yolu da onları sıcak kahvaltılık gevreğinizin içerisine eklemektir. İncirler, kararında bir aroma sağlayacaktır.

5. Süzme peynir veya yoğurt ile karıştırın. Hafif bir öğle yemeği için, bir avuç dolusu kuru inciri süzme peynir veya yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Bu zengin süt ürünleri, incirin lezzetine yakışan diğer tamamlayıcılardır.