Muz Püresi Nasıl Yapılır

 • Mayıs 31, 2020

Potasyum yönünden oldukça zengin olan muz püresi hem lezzetli hem de hafif bir yiyecektir. Muz püresi diğer meyve pürelerine kremsi bir doku kazandırmakla beraber yoğurda eklendiğinde de tatlı bir aroma katar. Bebekler için de ideal bir mama olan muz püresini yapmak için aşağıdaki basit adımları izleyebilirsiniz.

Muz Püresi Yapımı

 1. Muz seçerken taze olmasına önem verin.  Avokado gibi muzların da yumuşak, süngersi bir yapıya sahip olması, bebeklerin damakları arasında kolaylıkla ezebilmesi için birebirdir. Muz püresi, bebeklerin birkaç sebze denedikten sonra tüketebileceği ilk meyve olarak oldukça uygun bir seçimdir. Püreyi sade veya başka bir sebze/meyveyle, bebek mamasıyla karıştırılarak servis edebilirsiniz.  Türkiye’de yerli muzlar ekim, kasım, aralık, ocak, şubat aylarında bulunabilirken ithal muzlara hemen hemen her mevsimde ulaşılabilmektedir. Muzları seçerken lekesiz sarı kabuklu olanları seçmelisiniz. Eğer muz yeşil kabukluysa bu muzun henüz olgunlaşmadığını gösterir. Eğer kabuğu kahverengi lekeli ise bu da muzun olgunlaşma aşamasını geçtiğini veya geçmek üzere olduğunu gösterir. Ortalama büyüklükte bir muzu bebek mamasıyla veya anne sütü ile karıştırdığınız zaman bu karışımdan yaklaşık olarak 200 gram püre çıkmaktadır.
 2. Muzu yıkayın, soyun ve dilimleyin. Muzu, bakterilerden temizlemek için 3 ölçü su ve 1 ölçü sirke ile yapacağınız bir karışım ile yıkayın. Bu karışımla yıkadıktan sonra soğuk su ile durulayın. Kuruladıktan sonra soyun. Kabukları ve muzun son kısmını ayırın. Kalan kısmını dilimleyin ve her dilimi dörde ayırın.
 3. Muzları ezin ve püre haline getirin.  Dilimlediğiniz parçaları pürüz kalmayana dek mutfak robotundan veya blenderdan geçirin. (Taze muzlar püre haline getirildiğinde açık mor-kahverengi rengini alır.) İstediğiniz kıvama gelene kadar su ekleyin. Ekstra bir kremsi yapısı olmasını istiyorsanız su yerine püreye anne sütü veya bebek maması ekleyin. Daha az kremsi bir yapı arzuluyorsanız bu şekilde püre haline getirmek yerine patates ezici ile ezin. Bu formda hazırlanan muzlar 10 aylık ve daha büyük bebekler için uygundur.
 4. Muz püresini servis edin. Bu şekilde hazırlanan muz püreleri kendi halinde de oldukça lezzetlidir fakat yine de daha lezzetli alternatifler için, arzu ederseniz turtalara ekleyebilir veya diğer hafif aromalı meyve püreleri ile karşıtırabilirsiniz.

Muz püresini karıştırabileceğiniz birkaç püre alternatifi:

 • Avokado
 • Armut
 • Şeftali
 • Erik
 • Vişne
 • Kiraz
 • Çilek
 • Böğürtlen
 • Elma
 • Yulaf ezmesi
 • Tam yağlı yoğurt

[dropcap]5[/dropcap] Arta kalan muz püresini dondurun. Kalan muz püresini BPA’sız saklama kaplarında buzdolabında 3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz. Dondurduğunuz zaman ise 3 aya kadar kullanabilirsiniz. Bu durumda, kullanacağınız günün gecesinde pürenizi çözdürmeniz gerekmektedir.

 • Not: Bebeğinizi yeni sebze/meyve/yemeklerle beslemeden önce, özellikle de alerjisi varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ek olarak bazı doktorlar nitrat oranı yüksek olduğu için havuç, pancar, ve ıspanaktan püre yapılmasını sakıncalı bulmaktadır.

Kaynak: 1 (Erişim: )

Article Categories:
Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir