Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Güncelleme Tarihi: Temmuz 15, 2020

Orta Şekerli Türk Kahvesi Ne Demek? Şekerli ya da sade türk kahvesi kavramlarını duymuşsunuz. işte bu ikisinin arasında bir şeker kıvamı ayarlanarak yapılan kahveye de orta şekerli denmektedir. En iyi Türk kahvesinin yapımı püf noktalara dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Gerekli malzemeleri temin edip adımları uygulamanızla birlikte herkesin çok seveceği bir türk kahvesi yapmanız mümkün! Orta şekerli türk kahvesi seven biriyseniz iş yerinizde, evinizde aşağıdaki malzemeleri bir araya getirip adımları sırayla yaptığınız takdirde en güzel orta şekerli türk kahvesini yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Bakır ya da paslanmaz çelik cezve (Bakır cezve kullanılması tercih edilmesi önerilir)
 • Kaç kişilik kahve yapılacaksa o kadar fincan soğuk su (4 kişilik türk kahvesi için 4 fincan soğuk su, 1 fincan ise yine bu orantıya göre 1 fincan soğuk su gibi düşünülebilir.)
 • 1 çay kaşığı şeker (1 fincan yani 1 kişi için). 1 kişiden fazla ise kaç şeker atılır? Kişi sayısı ile atılacak çay kaşığı ölçüsünde şeker miktarı doğru orantılı olmalıdır. Örneğin 4 kişi için yapılacaksa 4 çay kaşığı şeker konulmalıdır.
 • 2.5 çay kaşığı kahve (1 kişi için). eğer 2 kişi için yapılacaksa ortalama 5 çay kaşığı şeker konulmalı )

Orta Şekerli Türk Kahvesi Tarifi

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 1

1) Fincana suyu koyun. Kaç kişilik kahve yapacaksınız o kadar fincan su koymalısınız. Bu noktada önemli olan soğuk su kullanmaktır.

 • Soğuk su kullanılmadığı durumunda yapılan türk kahvesi istenilen kadar köpüklü olmayacaktır.
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 2

2) Fincanın içindeki suyu cezveye koyun. 2 kişilik kahve yapacaksanız 2 fincan soğuk suyu cezveye koyun. 4 kişilik yapacaksanız 4 fincan…

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 3

3) Şeker ilavesi yapın. Orta şekerli bir türk kahvesi yapılacağı için cezvenize 1 kişi için 1 dolu çay kaşığı şeker ilave edin.

 • Kişi sayısı arttıkça orta şeker kıvamını korumak her kişi başına 1 çay kaşığı şeker eklemeniz gerektiğini unutmayın.
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 4

4) Kahve miktarını iyi ayarlayın. Eğer kahvenizi içenlerin içtikten sonra onun kahvesi çok güzel gibi iltifatlarda bulunmasını istiyorsanız kahvenizi normalde bahsedilen miktardan biraz daha fazla katın.

 • Kişi başı 2,5 çay kaşığı türk kahvesi ilave edin. Her bir kişi eklendikçe türk kahvesi miktarını arttırmayı unutmayın.
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 5

5) Bir kaşıkla cezvedeki kahve, şeker ve suyu karıştırın. Ocağınızın altını açmadan önce 10-15 saniye boyunca bir kaşık yardımıyla cezvedekileri karıştırın.

 • Bundan sonraki kısımda bir daha karışmayacağınızı unutmayın. İşin sırrı da tam olarak bu noktada!
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 6

6) Ocağınızın altını açın. Artık kahve pişirmeye başlıyorsunuz. Ocağınızı en kısık konumda olacak şekilde açın.

 • İlk baştaki görüntü henüz karışmamış pütürlü bir görüntüdür.
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 7

7) Kahvenin köpüklerini alın. Ocaktaki kahveniz bir müddet sonra köpürmeye başlayacaktır. Sizin bu adımda yapmanız gereken fincan ya da fincanlara bu köpükler oluştukça alıp koymak olacaktır. Bol köpüklü orta şekerli türk kahvesi yapılmak isteniyorsa bu adımda köpükleri alıp tekrardan köpük oluşması beklenmelidir.

 • En iyi kahveyi yapanlar genelde köpük kıstasını ön planda tutmaktadır.
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 8

8) Köpükler alındıktan sonra kahvenin pişmesini bekleyin. Bu kısmı iyi ayarlamalısınız. Fazla pişirirseniz kahvenizin acılaşmasına sebep olabilirsiniz. Bunu önlemek adına çok kaynamadan ocağı kapatmanızda fayda var.

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Adım 9

9) Ocağın altını kapatın. Kahveniz piştikten sonra ocağın altın kapatın ve kahvenizi fincana koyun. Kahveyi köpükleri bozmadan, ağır ağır ilave etmeye özen gösterin. Kahveniz hazır, afiyetle içebilirsiniz!

İpuçları:

 • Beslenme düzenine dikkat eden biri için kalori miktarı hem yedikleri hem de içtiklerinde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Örneğin “Bir fincan orta şekerli türk kahvesi kaç kalori” sorusuna cevap 30kCal oolacaktır.. Elbette buradaki ölçüler baz alınarak yapılan kahveler için bu durum geçerlidir. 1 fincan değil de fincan adedi arttırılırsa kalori miktarı da doğru orantılı bir şekilde yükselecektir.
 • Bu alanda yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda orta şekerli türk kahvesinin sağlık açısından birçok faydası olduğu tespit edilmiştir. Özellikle hazır satılan nescafeler ile kıyaslandığında kahvenin kesinlikle tercih sebebi olması gerektiği bilinmelidir. Az ve orta şekerden daha fazla şeker kullanılarak yapılan kahvelerin fazlası kişide kilo alımına sebep olabilir. Kişilerde kahve tüketiminden sonra zihin açıklığı ve enerjik hale gelme durumu gözlenmiştir. Kahve içilmesinden bir süre sonra ortaya çıkan bu etki yaklaşık 8 saat süreyle kendini gösterir. Stres ve depresyon ile iç içe yaşayan kişilerin kahve tükettiklerini bu durumu belli oranda aştığı gözlemlenmiştir. Ek olarak kalbin sağlığının korunması, cildin daha sağlıklı olması ve kanserin önüne geçmek için türk kahvesi etkili bir içecektir.
 • Kahvenin hikayesine bakacak olursak: Kahve köken olarak Habeşistan’dan geldiği düşünülen bir içecektir. Sonrasında ise Yemen ve Tüm Ortadoğu’ya yayılmıştır. Osmanlı döneminde saray mutfağında fazlaca tüketilmeye başlayıp tavalarda kavrulup dibeklerde dövüldükten sonra Türk Kahvesi ortaya çıkmıştır. Elbette süreç içerisinde kişilerin damak tadına göre sade, az, orta ve şekerli türk kahvesi gibi içim şekilleri de ortaya çıkmıştır.
 • Zamanla farklı kültürlerde de kahve etkin olmaya başlamıştır. Türkçe konuşamadığınız herhangi bir ülkede orta şekerli türk kahvesi isteyecekseniz. Bunun ingilizcesi olarak “coffee with medium sugar” cümlesini kullanabilirsiniz.

Video

Sizlerin Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

 1. Soru: Orta Şekerli sütlü türk kahvesi nasıl yapılır?
  • Cevap: Bunun için yukarıda su ile verilen ölçekleri süt ile yapabilirsiniz. Eğer sütün yoğunluğunun az olması isteniyorsa bu durumda yarı süt yarı su ile de sütlü kahve hazırlanabilir.
 2. Soru: 3 fincan orta şekerli türk kahvesi için ölçüleri nasıl ayarlayabilirim?
  • Cevap: 3 fincan soğuk su, 3 çay kaşığı şeker ve 7-8 çay kaşığı kadar kahve yeterli olacaktır. Mama kaşığı kullanacaksanız ölçüleri 1-1,5 mama kaşığı toz şeker, 3-3,5 mama kaşığı kahve yeterli olacaktır.