Patates Nasıl Soyulur

Güncelleme Tarihi: Kasım 14, 2019

Ninenizden miras kalan patates soyacağı asla eskimeyecek gibi dursa da, patates soymak için yeni bir yöntem deneyebilirsiniz. Bu makalede kaynatarak ve soyacakla patates soyma yöntemleri anlatılmaktadır. Her iki yöntemde işe yarayacak ve patateslerinizi kolaylıkla soyabileceksiniz.

Patetes Soyacağı Kullanma

1. Bir elinizle patatesi, diğer elinizle patates soyacağını tutun. Patatesi soyarken lavabonun ya da çöpün başında durun. Böylece mutfağınız patates kabukları ile kirlenmez. İki tür patates soyacağı bulunmaktadır, bu soyacakları şu şekillerde tutabilirsiniz:

  • Klasik uzun patates soyacağınız varsa, baş parmağınız ile diğer parmaklarınızı dengede tutarak rulo boya fırçası gibi tutun, ancak parmaklarınızı bıçaktan koruyun.
  • Y şeklinde patates soyacağınız varsa, kalem tutar gibi tutun. Bu yöntem oldukça etkilidir ve kendinize zarar vermenizi engeller. Soyacak orta parmağınız ve baş parmağınız aranızda kalırken (kalem tuttuğunuz elinizde), işaret parmağınız soyacağı tutar pozisyonda olcaktır.

2. Patatesin kökünden soymaya başlayın ve kabuğu kendinize doğru soyun. Soyacak ile kendinizinden dışarı doğru bir çizgi çizgidğinizi düşünün. Patatesin kökünden başlayın ve hızlı bir hareketle bütün bir patatesi şeritler halinde soyun.

  • Bu soyma şekli, her iki şekildeki patates soyacağı hatta y şeklinde olanlar için bile aynıdır. Nineniz soyacağı farklı şekilde tutuyor ve soyuyor olabilir ancak bu yöntem patatesi daha kolay ve temiz bir şekilde soymanızı sağlar.
  • Bazı patateslerin kabukları daha engebelidir ve kabuklar parça parça soyulabilir, özellikle patates yamuk yumuksa ve yuvarlak değilse. Bu alanlara daha çok özen gösterin ekstra iş gerektirebilirler. (Ne kadar yavaş soyarsanız kendinize o kadar zarar vermezsiniz.

3. Patatesi döndürün ve soymaya devam edin. Bir tarafın hepsini soyduktan sonra patatesi elinizde çevirin ve diğer tarafını soyamaya devam edin. Soyma işlemine döndüre döndüre devam edin. Patatesin altını ve üzerini henüz düşünmeyin.

  • Bu bir patates soyma yarışması değildir. Bı yüzden olabildiğince yavaş ve sabırlı bir şekilde soyarak kendinize zarar vermekten kaçının. Yavaşça soymanız daha sonrası için teknikler geliştirmenize yardımcı olur.

4. Siyah lekeleri soyun. Kabukları soyduktan sonra patatesin içerisinde siyah lekeler olduğunu farkedebilirsiniz. Bunlara genelde “ göz” denilmektedir. Böyle alanlar varsa, bıçağın ya da patates soyacağının sivri ucu ile temizleyin. Patates tamamen yuvarlak olmayacak ancak yenilebilecek durumda olacaktır.

5. Soymaya patatesin üst ve alt kısmıyla devam edin. Bu süreç dizlerinizi tıraş etmeye benzer. Kıvrımlı yerlerde soyacağı manevra yaptırarak soyun. Kaçırdığınız yerleri dönüp tekrar soyun.

  • Bütün patatesleri soyduğunuzda suyla yıkayın. Böylece patatesleriniz temiz ve doğranmaya hazır olacaktır.