Rafadan Yumurta Yapmak

Güncelleme Tarihi: Mayıs 31, 2020

Rafadan yumurta seven biriyseniz bu durumda yumurta pişirken yanında bulunmanızda fayda var. Kayısı kıvamında yumurtayı pişirirken 5-6 dakika gibi bir süre harcarken rafadan yumurtayı pişirirken çok daha az süre harcanmaktadır. Siz de fadan yumurta seven biriyseniz aşağıdaki adımları uygulayarak kendinize rafadan yumurtayı oldukça kısa bir süre içerisinde pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Rafadan Yumurta Yapımı

 1. Bir cezvenin ya da yumurta pişirme kabının içerisine su koyun ve suyu kaynatın. Koyacağınız suyun yumurtanın tümünü kapsayacak şekilde olmasına dikkat edin.
 2. Kabın içerisine bir kaşık yardımıyla yumurtayı koyun. Kaşık yardımıyla koymayıp direk yumurtayı suyun içerisine bırakırsanız bu durumda muhtemelen yumurta çatlayacaktır. İşte bunu önlemek için kaşık yardımıyla kabın dibine doğru koymanızda fayda var.
 3. Kabın içerisine bir miktar tuz atın. Yumurtanın kabuğunun kolay soyulması ve çatlamasını önlemek için tuz koymanız faydalı olacaktır.
 4. Orta ateşte 1-2 dakika kadar pişmesini bekleyin.
  • Suyu kaynatmadan yumurtayı ocağa koyarsanız bu durumda ortalama 3-4 dakika kadar pişirmeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde su kaynayacak ve yine kaynadıktan sonra 1-2 dakika pişme işlemi gerçekleşecektir.
 5. Yumurta piştikten sonra bir kabın içerisine koyun ve üst tarafından yumurtanın kabuğunu soyun. Çay kaşığının ucu girecek şekilde yumurtayı soymanız rafadan yumurtayı yemek için yeterlidir.
  • Dilerseniz kabuğun tümünü soyup tabakta da servis edebilirsiniz.

Alternatif 1 : Soğuk Suyla Rafadan Yumurta Yapımı

 1. Yumurtanın üst kısmını zaptiye gibi bir şeyle delin. Evet bu size tuhaf gelmiş olabilir ama bu sayede hem yumurtanın çatlaması önlenecek hem de piştikten sonra soyulması çok daha kolay olacaktır. Raptiye bulamazsanız küçük dikiş iğnesi, toplu iğne gibi iğneler de işinizi fazlasıyla görecektir. Delme işlemini yaparken çok fazla bastırmadan ve yumurtayı tamamen kırmadan ufak bir delik açmanız gerektiğini unutmayın.
 2. Haşlayacağınız kaba yumurtanın tümünü kaplayacak şekilde soğuk su koyun. Yumurta haşlama kabınız vardır onu yaklaşık yumurtayı 2-3cm geçecek şekilde suyla doldurmanız yeterli olacaktır.

 • 4 taneden fazla yumurta pişirmek istiyorsan daha büyük bir tencere kullan ya da yumurtaları gruplar hâlinde pişir. Bu sayede yumurtaları daha çabuk çıkarabilirsin ve böylece yumurtalar çok pişmiş olmaz.

3 Suyu kaynama noktasına getir ve altını kapa. Isıyı orta-yüksek seviyeye getir ve tencerenin kapağını açık tut. Su kaynamaya başlayınca (kabarcıklar iyice arttığında) ocağı kapa ve hemen zamanlayıcıyı başlat.

 • Eğer yumurtaları yüksek ısıda kaynatmaya devam edersen tencerenin içinde zıplayabilir ve birbirlerine çarparak çatlayabilir. Bu nedenle ocağı kapamak yumurtaların çatlamaması için önemli (veya sıcak başlama yöntemi ile yumurtaları hafif hafif pişirebilirsin).

4 Rafadan yumurtaları beğendiğin şekilde pişir. Gözlerini zamanlayıcıdan ayırma çünkü yumurtaları kaynatırken geçen her dakika fark yaratır. İstediğin kıvama gelinceye dek yumurtaları sıcak suyun içinde bırak. Yumurtaları pişirirken aşağıdaki zaman önerilerini dene:[4]

 • Çiğ yumurta sarısı ve çok yumuşak yumurta beyazı elde etmek için 2 dakika
 • Akışkan ve kalın yumurta sarısı ile katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 4 dakika
 • Neredeyse katılaşmış yumurta sarısı ve katı yumurta beyazı elde etmek için 6 dakika
 • Yumuşak ama katılaşmış yumurta sarısı ve tamamen katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 8 dakikaVT Vanna Tran
  Deneyimli Aşçı Uzman Taktiği: Yumurtalarını kaynattıktan hemen sonra 30 saniyeliğine buzlu su dolu bir kâsenin içine koy. Bu işlem pişirme sürecini durdurur ve her seferinde mükemmel kıvamı tutturmanı sağlar!

Yöntem 2 Sıcak Başlama Yöntemi Kullanmak

1 Küçük bir tencerede su ısıt. Tencereyi ocağın üzerine koy ve 5 ila 7,5 cm kadar soğuk su ile doldur. Suyun kaynaması için ısıyı yüksek dereceye getir. Suyun hızlıca kaynaması için ısıyı biraz düşür.[5]

 • Hızlı bir kaynama için suda hafif kabarcıklar oluşmalı fakat suyun tüm yüzeyinde büyük kabarcıklar oluşmamalıdır.

2 Yumurtaları tencereye koy. Yumurtanı delikli bir kaşığın üzerine yerleştir ve yavaşça kaynayan suyun içine indir. Eğer birkaç tane rafadan yumurta pişiriyorsan onları birer birer suya indir. Bir seferde 4 taneye kadar yumurta pişirebilirsin.[6]

 • Eğer dört taneden fazla rafadan yumurta pişirmek istiyorsan onları gruplar hâlinde pişir.

3 Yumurtaları pişir. Yumurtaları mükemmel bir şekilde haşlamak için zamanlayıcıyı başlat. Eğer bir veya iki yumurta pişiriyorsan aşağıdaki pişirme sürelerini kullanabilirsin. Ancak üç veya dört tane yumurta pişiriyorsan o zaman bu pişirme sürelerine yaklaşık 30 saniye kadar ekle. Yumurtaları pişirme süreleri:[7]

 • Akışkan bir yumurta sarısı ile çok hafifçe katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 5 dakika
 • Çok hafif katılaşmış yumurta sarısı ile katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 6 dakika
 • Yumuşak ama katılaşmış yumurta sarısı ve katı yumurta beyazı elde etmek için 7 dakika

Rafadan Yumurta Nasıl Servis Edilir?

 1. Rafadan yumurtayı bir yumurta kabına koyarak servis esin: Bir kaba koyarak suyun içinde haşladığınız yumurtayı bu patates kızartırken kullanılan delikli kaşıklar gibi bir kaşık kullanarak çıkarın. Yumurta kabının içerisinde rafadan yumurtayı koyun. Bu kap sayesinde yumurtanın tabakta hareket etmesi, sağa sola gidip düşmesinin önüne geçilmiş olur.
  • Bir yumurta kabınız yoksa herhangi bir kahve fincanı ya da çay tabağı ile de servis edilebilir.
 1. 3 Malezya usulü rafadan yumurta servis et. Malezya usulü yumurta ve kızarmış tost ekmeği Malezya ve Singapur’da popüler bir kahvaltı çeşididir. Yumurtanın sarısı akıp gitmesin diye bir adet az pişmiş rafadan yumurtayı kırıp ufak bir sufle kabının içine koy. Yumurta beyazı çok yumuşak olan bir rafadan yumurta kullan. Yumurtanın üzerine biraz soya sosu dök ve kızarmış ekmek ile servis et.
  • Ayrıca yumurtaların üzerine toz beyaz biber serpip, kızarmış tost ekmeğini hindistan cevizi reçeliyle servis edebilirsin.
 2. 4 Az pişmiş yumurta ve kızarmış tost ekmeği servis et. Soğuk başlama yöntemi ile bir rafadan yumurta pişir. Yumurtayı tam 4 dakika pişir ve delikli bir kaşık ile sudan çıkar. Rafadan yumurtayı bir yumurta kabına yerleştir ve üst kısmını kırarak çıkar. Az pişmiş yumurta ile servis etmek için bir dilim tost ekmeği kızart ve üzerine tereyağı sür.
  • Klasik tost askerleri yapmak için kızarmış tost ekmeğini ince uzun şeritler hâlinde kes. Tost askerlerini rafadan yumurtanın sarısına batırabilirsin.

İpuçları

 • Yumurtaların soyulmasını kolaylaştırmak için rafadan yumurtaları sıcak sudan çıkardıktan sonra soğuk suyun altında tutarak soğutmayı dene.
 • Soğuktan sıcak suya yöntemini kullanıyorsan pişirme süresini 4 dakikaya düşür.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )