Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır

  • Haziran 7, 2020
Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır (Pekmez Seçimi)

Türk aile yapısında tahinle pekmezi yeri tartışmasız ayrı bir konumdadır. Tahin veya pekmez genel itibariyle tek başına tüketilmez. Çünkü tahinin biraz acı bir tadı varken, pekmezin de biraz fazla tatlı bir tadı vardır. İkisinin karışması ile bu tat belli oranda dengelenmiş olur. Kahvaltıda bal, reçel gibi tatlara alternatif olarak tahin pekmez karışımı tüketilebilir. Ek olarak akşam ya da öğle yemeklerinin akabine tahin pekmez karışımı tatlı niyetine de tüketilebilir. Bu MutfakNASIL makalesinde Tahinle pekmez nasıl karıştırılır? Tahin her pekmezle karıştırılır mı? Tahin pekmez oranı nasıl olmalıdır? Tahin pekmez tüketilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularına detaylı yanıtlar bulunacaktır.

Adımlar

Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır (Pekmez Seçimi)

1) Tahin pekmez karışımı için pekmez seçimi yapın. Tahin standart olarak susamdan yapılır, ancak pekmez birçok üründen elde edilebilmektedir. Üzüm pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, doğal pancar pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi vb. Bu pekmezlerden dilediğinizi damak tadınıza göre seçebilirsiniz. Genellikle dut ve üzüm pekmezi kişiler tarafından tercih edilmektedir.

2) Pekmezin oranını daha çok olacak şekilde ayarlayın. Ölçeklendirme aşamasında tahin daha fazla olursa karışımın tadı buruk olacaktır. Çay bardağı kullanarak ölçeklendirme yapıyorsanız bu durumda çay bardağının 3 de 2 si kadar pekmez katarken, çay bardağının 3 de 1’i kadar tahin katmalısınız. Bunu diğer ölçeklendirmeler için de aynı şekilde düşüenebilirsiniz. Örneğin 2 yemek kaşığı pekmeze karşılık 1 yemek kaşığı tahin ilave etmelisiniz.

3) Tahin pekmezi homojen bir karışım elde edene kadar çatal yardımı ile karıştırın. Karışım işlemini ne kadar iyi yaparsanız o oranda karışımın her yerinde aynı lezzeti elde edersiniz.

  • Bu aşamada damak zevkinize göre üzerin tahin ya da pekmez ilave edebilirsiniz. Ekleyeceğiniz pekmez karışımı tatlandırırken, ekleyeceğiniz tahin de karışımı buruklaştıracaktır.

4) Kalan tahin pekmez karışımını doğru şekilde saklayın. Eğer hazırladığınız tahin pekmez karışımından arta kalan olursa buzdolabınızda ağzı kapalı bir şekilde saklamalısınız. Maksimum 3-4 gün içerisinde de bu karışımı tüketmeniz gerekmektedir. Hatta mümkün mertebe tahin pekmez karışımını maksimum yiyeceğiniz kadar hazırlamanız sağlık açısından faydanıza olacaktır.

İpuçları

  • Çocuklara tahin pekmez hazırlayın. Çocuklar için pekmez ve tahin faydalı besinlerdir. Ancak muhtemelen çocuğunuza tek başına tahini de pekmezi de yediremezsiniz. Tahin pekmez karışımız Çokokrem’e, Nutella’ya benzediğinden dolayı bu şekilde tüketilmesini sağlamanız daha olasıdır. Ölçeklendirmeyi neyle yapıyorsanız aynı ölçeği kullanarak kullanarak 1 ölçek tahine karşılık 2 ölçek pekmez eklemeniz yeterli olacaktır. Tahin ve pekmezi homojen bir karışım oluncaya kadar karıştırın ve gerekirse tadına göre üzerine tahin veya pekmez ilave edin.
  • Kilo problemi olan yetişkinler için tahin pekmez karışımı yapın. Kilo problemi yaşayan kişiler tahin pekmez karışımı yerine pekmezi tek başına tüketmeye özen göstermelidir. Tahin yağlı bir ürün olduğundan dolayı kilolu olan kişiler tarafından tüketilmemesi daha sağlıklıdır. Özellikle tahin pekmez karışımını ekmekle yiyen kişiler bundan uzak durmalıdır.

Video

Article Categories:
Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir