Tavuk Etinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?(g1)

Güncelleme Tarihi: Mayıs 15, 2020

Çiğ ya da pişmiş farketmeksizin bozulmuş bir tavuk eti bir süre sonra koku yaymaya ve rahatsızlık vermeye başlauyacaktır. Hatta farketmeden bozuk tavuk etinin tüketilmesi midenizi bozabilir. Bozuk veya sağlam tavuk eti ayrımını yapabilmek için birden çok belirtiye bakmanız gerekebilir. Tavuk etiniz henüz pişirilmemişse kokusuna, rangine ve tavuğun kıvamına bakmak standart görüntünün dışında bir şey olup olmadığını algılamaya çalışmak gerekir. Baktığınız tavuk donmuş haldeyse bu durumda bakılması gereken ilk şey don yanığı olup olmadığıdır. Tavuk etiniz pişmiş durumdaysa ve bozuk olduğunu anlamaya çalışıyorsanız bu durumda da renk, tat, koku, şekle bakmanız gerekmektedir. Tavuk ister çiğ, ister donmuş, isterse de pişmiş olsun bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da tavuğun ne kadar süre ve nerede saklandığı bilgisidir.

Çiğ Tavuk için Gerekli Kontrollerin Yapılması

1. Renk kontrolü yapın. Eğer tavuk bozulmadıysa renginin pembe olması gerekmektedir. Tavuk eti bozulmaya başladıkça rengi de solmaya başlar. Tavuğu elinize aldınız ve renginde matlaşma mlduğunu fark ettiniz. Bu durumda acilen etin pişirilmeye başlaması gerekmektedir. Matlaşma giderek artmış ve tavuk rengi pembeden uzaklaşarak griye yaklaştıysa artık bozulmuş ve pişirilemeyecek bir hale gelmiş demektir.

 • Bozuk olan tavuk etini pişirdiğinizde rengi sağlam etin pişirilmesindeki gibi beyaza dönebilir, bu durum sizi yanıltmasın.

2. Tavuğun standardın dışında kokup kokmadığına bakın. Normalde bütün etler belli oranda kokar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kokunun çok ağır olup olmamasıdır. Koku normal tavuk eti kokusuna göre baya ağırsa tavuk bozulmuş demektir. Eğer amonyak kokusunu biliyorsanız bu kokuyu muhtemelen ona benzeteceksiniz.

 • Tavuk çiğken ya da pişirmeye başlama aşamasında bu şekilde standardın dışında rahatsızlık verici derecede bir koku yayıyorsa o tavuğu kullanmamalı ve çöpe atmayı düşünmelisiniz.

3. Tavuk etini dokunarak test edin.

Donmuş Tavuğun İncelenmesi

1. Tavuğun üzerinde buz katmanı arayın. Normalde buzlukta olsa bile bozulmamış sağlam olan bir tavuğun üzerinde buz tabakası oluşmaz. Sadece çok ince tabaka oluşması normaldir. Bozulmuş olan tavukta ise kalın bir tabaka olacak ve bu etin bozularak buzla yanmış olduğu anlamına gelecektir. Özellikle oluşan buz tabakası hem beyaz hem de kalınsa hiç düşünmeden tavuğu çöpe atmanın zamanı gelmiştir.

2. Buzdolabı dondurucu bölümü kaynaklı yanma olup olmadığını kontrol edin.

Dondurucu yanığı, tavuklarda yağsız bir beyaz döküntü veya leke gibi görünür. Etrafındaki deriden daha pürüzlüdür ve hafifçe kaldırılır.

 • Size zarar vermezken, tavuğunuzu daha az keyifli hale getirecektir.
 1. 3 Rengi analiz edin. Dondurulmuş bir tavuğun rengini kontrol etmek daha zordur. Çiğ veya pişmiş tavuğa benzer şekilde açık renkte olacak, hafif gri veya yağda sararma olacaktır. Griden daha koyuysa, bu tavuk çöp kutusuna aittir.

Yöntem 3 Pişmiş Tavuk Araştırması

 1. 1 Tavuğu kokla. Koku testi pişmiş tavuk için olduğu kadar çiğ tavuk için de işe yarayabilir, ancak baharatlar ve diğer baharatlar kokuyu maskeliyorsa kötü tavuk kokusunu ayırt etmek bazen daha zordur.
  • Tavuk çürük yumurta veya kükürt gibi kokuyorsa, kötüdür.

2 Mümkünse renk değişikliklerini kontrol edin. Bazen tavuk kırılırsa veya renk bir sır veya turşuyla değiştirilirse bu mümkün değildir. Beyaz pişmiş tavuk gri görünmeye başlarsa, artık yemek güvenli değildir. [9]

3 Küf arayın. Küf, çürümüş, çürüyen, kötü tavuğun en belirgin belirtilerinden biridir. Tavuk üzerinde yeşil veya siyah tüyler veya herhangi bir organik büyüme oluşmaya başladıysa, çok kötüleşmiştir ve derhal atılmalıdır. Bu ‘kapalı’ tavuk kokusu bile sizi hasta edebilir. [10]

 1. 4 Yutmadan önce tavuğu tadın. Pişmiş tavuğun hala iyi olup olmadığından emin değilseniz, ancak hala israf etmek istemiyorsanız, dikkatli bir şekilde bir ısırık alabilirsiniz. Tavuğu hemen çiğnemek ve yutmak yerine, lezzeti duraklatmalı ve dikkatlice analiz etmelisiniz.
  • Eğer “tadı” ya da biraz ekşi görünüyorsa, tükürün ve gerisini atın.

Yöntem 4 Tavuk Deposunun Gözden Geçirilmesi

 1. 1 “Satış Zamanı” tarihini kontrol edin. Bu tek başına her zaman çiğ tavuğun hala iyi olup olmadığının iyi bir göstergesi değildir, çünkü “Son Satım” tarihi yalnızca tavuğun artık tüketicilere satılamadığı zamanı belirtir. “Son Sat” tarihine güvenmek yerine, şüphelendiğiniz tavuğun kötüye gittiğini doğrulamanın bir yolu olarak kullanmak en iyisidir.
  • Bir mağazadan taze, soğutulmuş tavuk satın alıp dondurursanız, satın alındığında taze olduğu sürece bu tarihten dokuz ay kadar sürebilir.
 2. 2 Tavuğun ne kadar iyice saklandığını kontrol edin. Pişmiş tavuk havaya maruz kalırsa daha hızlı kötüleşir ve yanlış saklanan tavuğun kötü olma olasılığı daha yüksektir.
  • Tavuklar sığ, hava geçirmez kaplarda veya ağır hizmet tipi dondurucu torbalarında saklanmalıdır.
  • Ayrıca alüminyum folyo veya plastik sargıya sıkıca sarılabilir.
  • Örnek: Yemekte güvende kalmak için, tüm tavuk daha küçük porsiyonlara kesilmeli ve herhangi bir doldurma, soğutma veya dondurmadan önce çıkarılmalıdır.
 3. 3 Tavuğun nerede ve ne kadar süreyle saklandığını bulun. Ayrıca tavuğu nasıl sakladığınıza da bağlıdır. Bu süreler geçtikten sonra tavuğun kötüleşme ihtimali daha yüksektir.
  • Buzdolabında çiğ tavuk bir veya iki gün içinde kullanılmalı, pişmiş tavuk ise yaklaşık üç ila dört gün boyunca iyi kalmalıdır.
  • Dondurucuda, pişmiş tavuk dört aya kadar yemek için iyi ve güvenli kalabilirken çiğ tavuk bir yıla kadar iyi olabilir.

Topluluk Soru-Cevap

 • Soru Kötü kokan ama son kullanma tarihini geçmeyen tavuk yemek uygun mudur? wikiHow Personel Editörü Personel Cevabı Son kullanma tarihi iyi bir kılavuzdur, ancak tavuğun yemek için iyi olduğu garanti değildir. Tavukunuz şımarık kokuyorsa, paketin son kullanma tarihine ulaşmamış olsa bile onu yememek daha iyidir.
 • Soru Öğütülmüş tavuğun kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız? wikiHow Personel Editörü Personel Cevabı Tavuk ekşi kokabilir veya dokunuşta iğrenç olabilir. Ayrıca donuk veya grimsi bir renge sahip olduğunu fark edebilirsiniz.
 • Soru Çiğ tavuk yumurta gibi kokuyorsa ne anlama geliyor? wikiHow Personel Editörü Personel Cevabı Eggy kokusu, bazı bakteri türleri tarafından salınabilen kükürttür. Tavukunuz yumurta kokuyorsa ve sarılıp sarılmış veya düzenli bir plastik ambalajdan çıkarsa, muhtemelen en iyisi onu yememektir. Öte yandan, bazen bir yumurta kokusu kriyovak paketleme işleminin bir sonucu olabilir. Tavukunuz kriyovak olarak paketlenmişse, kokunun yayılıp yayılmadığını görmek için birkaç dakika bekletin. Eğer yaparsa, iyice pişirirseniz yemek güvenlidir.
 • Soru Aynı paketten dört göğsü pişirdim. Yemek pişirmeden önce hepsi aynı görünüyordu. Dört kişiden biri parladı ve kesildiğinde etin iç kısmına net bir şekilde yapıştı. Biraz tadı olduğunu fark ettim ağzımda koymak kadar değildi. Ben hastalanmadım. Neydi o? Topluluk Yanıtı Kötü tavuktu. İyi bir şey fark ettiniz ve çok fazla yemediniz, ya da muhtemelen oldukça hasta olurdu.
 • Soru Tavuk sopaları kokmaya başlıyorsa, ancak buzdolabında dört veya beş gün dondurulduktan ve çözüldükten sonra renk iyi ise, pişirmeleri güvenli midir? Topluluk Yanıtı Hayır.
 • Soru Şımarık tavuk yersen ne olur Topluluk Yanıtı Sefil bir deneyim olan gıda zehirlenmesi riski çok yüksek.
 • Soru Et çekilişinde tavuk kazanırsam ve kötü ise ne yapabilirim? Tameeka Chang Topluluk Yanıtı Onu uzağa fırlat.
 • Soru Bir saat 45 dakika tezgahta çiğ tavuk bıraktım. Paket mühürlenmiş ve hala soğuk hissediyor. Tamam mı? Topluluk Yanıtı Evet. İyi olmalı.
 • Soru Tavuğumun rengi iyi, ama hafifçe ekşi kokuyor. Tamam mı? Topluluk Yanıtı Tavuk ekşi kokulu olmamalıdır. Bu tavuğun şımarık olduğunu gösterir.
 • Soru Satış tarihinden bir gün sonra tavuk pişirebilir miyim? Topluluk Yanıtı Evet, yine de kullanabilirsiniz. Satış tarihi sadece satıcı içindir. Şüphe duyduğunuzda, makaledeki adımları izleyin.

İpuçları

 • Tavuğunuzun “yeterince gri” veya “yeterince sümüksü” olup olmadığı sorusu varsa, odur ve atmanız gerekir.
 • Donmuş, çözülmüş ve sonra tekrar dondurulmuşsa, atın. Yeniden dondurulmuş gıdalar bir bakteri etkin noktası olma potansiyeline sahiptir.
 • Tavukunuz tezgahta çözülüyorsa, fırlatın.