White Chocolate Mocha Nasıl Yapılır

Güncelleme Tarihi: Kasım 28, 2019

White Chocalate Mocha bir diğer adı ile beyaz çikolatalı mocha standart mochanın farklı bir versiyonudur. Beyaz çikolata ve biraz da espresso ile çok güzel bir lezzete ulaşabileceğiniz bu tadı siz de evinizde rahatça hazırlayabilirsiniz. İşte kolay bir şekilde white chocalate mocha hazırlayabileceğiniz bir tarif;

İçindekiler

 • Beyaz çikolata, espresso, karamel ya da beyaz çikolata şurubu
 • Espresso
 • Süt
 • Buz küpleri
 • Kiraz

Adımlar

1. Beyaz çikolatanızı ölçün ve gerekli olan miktarı belirleyin. Gerekli ölçütleri belirlemek için aşağıdaki standartları takip etmeniz gerekmektedir.

 • 350ml kahve için; 2 yemek kaşığı
 • 470ml kahve için; 4 yemek kaşığı
 • 590ml kahve için; 6 yemek kaşığı

2. Sütünüzü buhar yardımı ile hazırlamaya başlayın. Makineyi verev bir biçimde süt kabınızın içerisine yerleştirmektense düz bir biçimde yerleştirmeyi seçmelisiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz sonuç çok daha güzel olacaktır. Sıcaklığın 60 derece kadar olması yeterli olacaktır. bu derece 70 ya da 80e kadar çıkış yaparsa kişilerin ağzını yakabilecek seviyeye gelebilir.

3. Kahve makineniz içerisine yerleştirmiş olduğunuz kahvenin damla damla hazne içerisinde birikmesine müsaade edin. İdeal zamanlamanın 10 dakika olduğunu da eklemek gerekmektedir. Bu süreden daha uzun bir zaman diliminde beklediğiniz zaman espresso kendi kendini yakmaya başlayacak ve tüm aromasını kaybedecektir.

4. Bardağınızın içerisine şurubunuzu ya da çikolata tozunuzu ekleyin.

5. Kahvenizi şurubun/pudranın üzerine yerleştirin. Bu adımı elde edeceğiniz karışım tam anması ile çözünene kadar devam ettirmelisiniz. Herhangi bir topaklanmanın oluşmamasına da öze göstermelisiniz.

6. Karışımınıza sütünüzü ekleyin.

7. Elde etmiş olduğunuz karışımın üzerini güzel bir köpük ile ve krema ile kaplayabilir ve hem lezzet bakımından hem de görünüm bakımından bir adım daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Buzlu White Chocalate Mocha

1. Pudra formundaki çikolatanızı bardağın içerisine yerleştirin.

2. Üzerine kahvenizi eklemelisiniz.

3. Sütü ısıtma aşamasını mutlaka atlamanız gerekmektedir.

4. Karışımınızı pudra tam manası ile çözünene kadar devam ettirmelisiniz.

5. Soğuk sütünüzü bardağınızın içerisine yavaş yavaş eklemeye başlamalısınız. Bu işlem sırasında kaşığınız ile de karıştırma işlemine devam etmelisiniz.

6. Bardağınız dudak kısmından 2.5 santim kadar boşluk bırakmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Ardından da buz küplerinizi eklemelisiniz.

İpuçları

 • Beyaz çikolatanın toz formunu çok kolay bir şekilde internetten sipariş edebilir ya da kahve dükkanlarından satın alabilirsiniz.
 • Buz küplerinizi bardağın içerisine eklerken eliniz ile yavaş bir biçimde bırakmanız gerekmektedir. Kahvenizin içerisine hızlı bir şekilde buz küplerini bırakırsanız kahvelerin etrafa yayılabileceğini belirtmek gerekmektedir.
 • Köpük şeklinde olan kremanın eklenmesi kişilerin kendi seçimine ve damak tadına bağlıdır.
 • Espressonuz çok sıcak olabileceği için içerken sıcak versiyonda dikkatli olmanız gerekmektedir.