Ekmek Nasıl Saklanır?

Güncelleme Tarihi: Mayıs 31, 2020

Ekmek saklama konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz ekmeğin küflenmesine yenilemez hale gelmesine sebep olabilirsiniz. Aslında ekmeği buzdolabında (buzluk olmayan normal kısmında) saklamak oda sıcaklığında saklamaya kıyasla daha çok bayatlamaya sebebiyet verir. Ancak buzluk bu konuda daha farklı bir etkiye sahiptir. Kendi yaptığınız ya da fırından aldığınız ekmeyi küflenmeden muhafaza etmenin en iyi yolu şüphesiz 1-2 gün kadar dışarıda tutmak sonrasında ise düzgün bir şekilde paketleyip buzluğa koymakdır. İlerleyen süreçte ekmeği yeniden yemek istediğinizde buzluktan çıkarıp bir miktar ısttıktan sonra tekrar yenilebilir hale gelmiş olacaktır.

Buzlukta veya Dondurucuda Ekmeği Saklama

Ekmek Nasıl Saklanmalı (Buzlukta ya da Dondurucuda)
 1. Alüminyum folya ya da streç film kullanın. Bu malzemeler sayesinde ekmeğin bayatlamasının, kurumasının, küflenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Çünkü bu ürünler yapısı gereği ekmeğin içindeki nemin tutulmasını sağlar. Bir kağıt içinde satılan ekmek altındaysınız kağıdı çıkarıp ekmeği saklamak için alüminyum folyoya sarın.
  • Ekmeği dilimlenmiş olarak satın aldıysanız o ambalajı kullanabilirsiniz. Bu şekilde satılan ekmek ambalajları genelde bu durum düşünülerek hazırlanmış ideal ambalajlardır.
  • Kendi evinizde yaptığınız ekmeği kesilmişse o kısmı alta gelecek şekilde bir beze ya da onun gibi bir şeye sarmadan saklamamalısınız. Çünkü bu şekilde de ekmek havayla temas edecek ve yine zamanla bozulup küflenecektir.
 1. Ekmeği 1-2 gün kadar dışarda tutun. Mutfağınızda bulunan ekmek kutusu ya da kiler gibi kısımlarda henüz taze olan ekmeyi 1-2 gün kadar muhafaza edebilirsiniz. Ekmeği bu süreçte tutacağınız yer mümkün olduğunca güneş ışığıyla temas halinde olmayan, nemli olmayan ve nispeten serin bir kısım olmalıdır.
  • Evindeki nem oranı yüksek olan kişilerin ekmeğinin küflenmesi de nem ile doğru orantılır. Bu yüzden Antalya gibi nemli yerlerde buna özellikle dikkat edilmelidir. Bundan dolayı da ekmeği yedikten sonra kalan kısmını direk buzluğa streçleyip koymanız faydanıza olacaktır.
 1. Artan ekmeği buzlukta ya da derin dondurucuda dondurun. Ekmek normalde 1-2 gün içinde tüketilmediği zaman bayatlamaya başlayacaktır. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Eğer bu süreç içerisinde bir ekmek bayatlamaya başlamıyorsa çok büyük ihtimalle o ekmekte katkı maddesi vardır. Bu durumun önüne geçmek için ise yedikten sonra arta kalan ekmeği dondurmak gerekir. Ekmek dondurulduğu zaman içinde bulunan nişastanın yeniden kristalleşmesi ve dolayısıyla da bayatlamasının önüne geçilmiş olur. Çünkü sıcaklık düştüğü zaman maddede hareketlenme azalır.
  • Evde normalde kullandığınız standart ince folyolar ekmek dondurmak için uygun değildir. Bundan ötürü ya buzdolabı poşeti ya da kabartma şeklinde olan alüminyum folyoları tercih etmelisiniz.
  • Ekmeği alacağınız zaman ne olduğunu bilmek adına üzerine hangi tarihte koyduğunuz ve içinde ne olduğunu yazmak isteyebilirsiniz.
  • Ekmeği dondurma işleminden önce dilimlerseniz daha sonrasında ihtiyacınız kadarının dondurulmasını çöze ve böylelikle hepsini çözmekle uğraşmazsınız.
 1. Ekmeği saklamak için buzdolabına koymayın. Ekmeği buzdolabına koymak gibi genel bir kanı olsa da bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ışığında dolaptaki nem ekmek tarafından çekildiği için dışarıya kıyasla buzdolabının normal bölümündeki ekmek çok daha çabuk bir şekilde bayatlamaktadır. Bu ekmeğin içinde bulunan nişasta moleküllerinin daha çabuk kristalleşmesine ve dolayısıyla ekmeğin sertleşmesine sebp olan bir eylemdir. Aynı zaman da bu bilimsel olarak geriye hareket olarak da adlandırılan bir işlemdir.
 2. Dondurduğunuz ekmeği istediğiniz zaman çözdürün. Ekmeği dondurucudan çıkardıktan sonra tıpkı tavuğu çözdürmek gibi bir süre ambalajından çıkarmaya çalışmadan çözünmesini bekleyin. Ekmeğin buzu çözündükten sonra 5 dakika kadar fırını koyabilir ya da ekmek kızartma makinesi, tost makinesi ya da tavada bir süre ısınmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle ekmek çıtır bir hale gelir. Bu dondurma işleminden sonra tekrardan ekmeği dondurup ısıtmayın. Bu işlemi 1 defa yapmanız en sağlıklısıdır.

Ekmek Dondurma için Püf Noktaları

Ekmek Nasıl Saklanmalı (Buzlukta ya da Dondurucuda) Püf Noktalar
 • Ekmek saklama konusunda nemin içeride tutulması için dış kabuk dilimini dışarda ön kısmı içerde olacak şekilde saklamak belli oranda işe yarayabilir.
 • Eğer yeni çıkmış ve sıcaklığı hala belli oranda korunan bir ekmek varsa bunu yeterince soğuyana kadar poşet ya da bir şeyin için buzluğa atmayın. Bırakın önce ekmek yeterince soğusun ondan sonra yediğiniz kadarını yer buzluğu dondurmak üzerine koyarsınız. Çünkü özellikle poşete koyulan sıcak ekmek, ekmeğin nemli ortamda ıslanmasına ve pek hoş olmayacak bir hale gelmesine sebep olur.
 • Tereyağı, zeytinyağı gibi yağlarla yani bitkisel ve hayvansal olarak adlandırılan yağlarla yapılan ekmekler çok daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.
 • Buzluktan çıkardığınız donmuş haldeki ekmek tamamen oda sıcaklığında çözünürse bu durumda muhtemelen bayatlamış ekmekle karşı karşıya kalacaksınız. Bu çözülme işlemini bir süre beklemeli sonrasında mikrodalga fırınınız varsa oraya koyarak yaklaşık 25-30 saniye kadar ısınmalısınız. Çünkü donan ekmekteki nişasta kristalleri bu yapacağınız işlemle eşit şekilde parçalanacak ve ekmeğiniz yumuşak bayatlamamış bir hale gelecektir.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )