Elektrikli Cezve Nasıl Kullanılır

Güncelleme Tarihi: Mayıs 17, 2020

Türk kahveleri eskiden bakır kaplarda kömür üzerinde yapılırken sonradan çelik fincanlara terfi etti; ancak yine de çelik fincanlar da bakır fincanlar da ateş üzerinde pişmiş kahvelerin tadını vermiyor. Oysaki şimdi üretilmiş elektrikli cezvelerle bu tada yaklaşıldı, Türk kahvesi makineleriyle ise bu tat yakalandı diyebiliriz. Fiyatları çok uygun olmasa da hemen hemen çoğu evde de bulunmalarının nedeni bu. Ayrıca elektrikli Türk kahvesi cezvelerinin ve Türk kahvesi makinelerinin kullanımları da çok kolay.

Standart Kahve Makinesinin Kullanımı

1) Elektrikli cezvede de köpüklü orta şekerli türk kahvesi yapmak ya da damak zevkinize göre sadece ve şekerli kahve yapmak mümkün. Elektrikli cezvede bol köpüklü Türk kahvesi yapabilmek için en önemli faktörlerden biri kahvenizin taze çekilmiş yani öğütülmüş olmasıdır.

elektrikli-cezve-nasil-kullanilir

2) Öncelikle elektrikli cezvenize kaç fincan içilecekse o miktarda su konulmalıdır. Daha sonra cezvenize her fincan için 5 gram el değirmeninde öğütülmüş taze kahve koyun. İsterseniz bu aşamada dilediğiniz kadar şeker ilave edebilirsiniz.

3) Kahve, su, arzuya göre şekeri cezveye kattıktan sonra varsa cezvenin kendi kaşığıyla, yoksa bambu ya da ahşap bir kaşıkla şekeri, kahveyi ve suyu yaklaşık 20 saniye karıştırın.

4) Eğer daha güzel içimli ve köpüklü bir kahve isterseniz bambu ya d ahşap kaşığınızı bir süre karbonatlı suda bekletin.

5) Kahveniz kaynadıktan sonra kapatın ve kahvenin köpüğünü fincanlara bölüştürün.

6) Daha sonra kahveyi tekrar çalıştırın ve iyice kaynattıktan sonra kapatıp kahvenin hepsini fincanlara bölüştürün.

7) Kahvenizi dilerseniz lokumla ve soğuk suyla servis edebilirsiniz.

Fincana Göre Opsiyon Seçilen Kahve Makinelerinin Kullanımı

1) Türk kahvesi makineleriyle de köpüklü ve kıvamlı Türk kahveleri yapabilirsiniz. Artık elektrikli Türk kahvelerinin yanı sıra Türk kahvesi makineleri de var. Bu makinelerin bazılarının su haznesi varken bazılarına suyu kendiniz eklemeniz gerekir. Su hazneli olanlar ise maksimum iki fincan su alır ve üzerlerinde bir fincan ve iki fincan kahve tuşları bulunur.[dropcap]1[/dropcap]Cezveye yeterli kadar kahve ve şeker koyduktan sonra cezveyi makineye yerleştirin ve kaç fincan kahve yapıyorsanız makinenin üstündeki o kadar fincan resimli tuşa basın.

2) Kahve makinesi kendiliğinden çalışıp duracaktır ve kaynayıp durduktan sonra kahvelerinizi önce köpükleri sonra tüm kahve olacak şekilde bölüştürün.

3) Su haznesi bulunmayan kahve makinelerinde ise kahveyi ve şekeri koymadan önce kaç fincan yapacaksanız o kadar fincan su koyun ve daha sonra gerektiği kadar kahve ve istediğiniz kadar şeker ekleyin.

4) Cezveyi makineye yerleştirdikten sonra tuşa basın makine kendi kendine çalışıp duracaktır. Makine durduktan, kahveniz piştikten sonra önce köpükleri sonra tüm kahveyi fincanlara bölüştürün.